Make your own free website on Tripod.com

Events

Home
History
Club Officials
Venue
Photos
Stafford Tales
Breed Standards
L-2 HGA Information
Events
Guest Book
Information
Stud Dogs
Litters
Links

Forthcoming show events:

January
8 Alyn & Deeside (O) Geoff Faulkner /
Mike Whelan
20 *MANCHESTER C George Earle
22 North West (L) Bev Harrison /
Amanda Shipman
29 East Midlands (L) Jo Blacker

February
5 Morecambe Bay & Cumbria (L) Neil Evans
12 Downlands (O) Steve Bradder / Ken Meneer
18 East Anglia (O) Penny Funnell
19 Potteries (L) Derek Lewis / Keri Walsh
25 Southern Counties (L) Toni Holt
#26 NORTH EASTERN C Harry Carter /
Carol Ridley
#26 Northern Ireland (O) Ian Patterson

March
5 Staffordshire Bull Terrier (L) Brian Barnsley
10 *CRUFTS C Brian Aubrey / J.Beaufoy
12 Northern Counties (L) Ron Albutt
19 NORTH WEST C Brian Grattidge /
Lewis Barnett
#25 North of Scotland (L) Jack Coates
#25 Western (O) Helen Reaney
26 Notts & Derby (L) Janet Higgins

April
1*NATIONAL TERRIER C John Turner /
Doreen Pugh
2 Alyn & Deeside (O) Steve Whitehouse /
Paul Kennedy
9 South Wales (O) Dave Wedgwood / Brett Lay
15 NORTHERN IRELAND C Fred Gadd
16 Merseyside (L) Amanda Shipman /
Trevor Taylor
29 *WELKS C Barbara Beaufoy

May
7 East Midlands (O) Frank Reader /
Karen Jackson
12 *BIRMINGHAM NATIONAL C
Alan Broadstock
20 *SKC C Jean Loughborough
21 SCOTTISH C Dean Cund / Elaine Pearson
26 *BATH C Abe Harkness
28 Morecambe Bay & Cumbria (O)
Eddie Williams
29 EAST ANGLIA C Dave Levy /
Lesley McFadyen

June
3 *SCCA C Tec Norton
4 North Eastern (O) Craig Dillan
4 Western (O) Peter Rhodes
11 Northern Counties (O) Dean Moffett
13 *THREE COUNTIES C Andrew Westwood
17 Southern Counties (O) Simon Hunt
18 *BORDER UNION C Tom Hehir
23 *BLACKPOOL C Bill Hunter /
Jan Hunter
#25 Alyn & Deeside (O) Kevin Morton /
Graham Turley
#25 Downlands (O) Steve Robinson /
John Frankham

July
1 *WINDSOR Tony Brindley
6 *SWKA Jesus Cobos
13 *PAIGNTON Paddy Christey
15 POTTERIES Jim Devine / John Farley
16 STAFFORDSHIRE BULL TERRIER
Andy Dodsworth / Geoff Faulkner
18 *EAST of ENGLAND Steve Halifax
22 *LEEDS Mick Smith
23 NOTTS & DERBY Patrick McGlynn / John Roy
30 South Wales (O) Mike Williams / Billy Meek

August
6 Merseyside (O) Gary Hinsley / Jayne Winrow
14 *BOURNEMOUTH Ann Cadogan
19 *WKC Bernard Dootson
26 *SKC ??
27 Scottish (O) Dicky Austin

September
2 *CITY of BIRMINGHAM Frank Marlow
9 North of Scotland (O) Pauline Raymond
9 *RICHMOND Les Aspin
15 *DARLINGTON Zane Smith ?
16 East Anglia (O) Gill McDermott
24 NORTHERN COUNTIES Maureen Ward / Laurie Ford
29 *BELFAST Alan Spence

October
7 WESTERN Bryn Cadogan / Ken Davies
8 North West (O) Dave Wedgwood /
Mike Williams
14 *DRIFFIELD Brian Owen
15 Potteries (O) Brian Robinson /
Steve Bradder
22 SOUTHERN COUNTIES Paul Grant /
Rita Smith-Waters
28 Northern Ireland (O) Roy Day
29 *MIDLAND COUNTIES ?

November
5 EAST MIDLANDS Richard Vann /
Clare Lee
11 Staffordshire Bull Terrier (O) Ken Williams
12 Morecambe Bay & Cumbia (O) Joe Samby
18 Scottish (O) Ernie Darby
19 Downlands (O) Alan Muir / Eunice Pocknell
26 SOUTH WALES Kevin Jones /
Mick Clarke

December
3 North Eastern (L) Tom Johnson
10 Notts & Derby (O) Phil Knowles
17 Merseyside (O) Karen Jackson /
Josie Britton

*General Championship Show dates are the ones sent out by the KC with the
2006 Dog Show Licence Application Form.
Dates & judges may change, please refer to the appropriate schedule.
# Denotes a clash of shows.

Dates are not guaranteed.  They can be altered at any time.